Aktualności


Nowa instytucja finansowa w ramach Getin Holding


14.12.2005

Przejęcie Wschodniego Banku Cukrownictwa przyspieszy rozwój Grupy Kapitałowej Getin Holding oraz podniesie jej wartość rynkową. W ramach Holdingu powstanie nowa instytucja finansowa, wykorzystująca potencjał rynkowy i doświadczenie menadżerów Open Finance oraz zaplecze kapitałowe WBC-u.
12 grudnia 2005 roku zakończona została transakcja zakupu Wschodniego Banku Cukrownictwa. Na konta byłych właścicieli (12 banków) wpłaconych zostało w sumie 210 mln złotych. Getin Holding przejął 99 % akcji i 28 oddziałów Wschodniego Banku Cukrownictwa.

Zarówno negocjacje, jak i proces uzyskania niezbędnych zgód ze strony organów nadzorujących rynek, odbyły się wyjątkowo sprawnie. Od momentu podpisania umowy (9.09.2005) do dnia zakończenia transakcji upłynęły zaledwie 3 miesiące. 28 listopada WBC zwrócił pożyczkę z BFG - 314 mln zł.
Nowa instytucja, która powstanie z połączenia WBC i Open Finance, realizować będzie odmienną strategię od Getin Banku zarówno w produktach, jak i docelowej grupie klientów.

Instytucja ta będzie kontynuować model biznesu stworzony przez Open Finance, wykorzystując dotychczasowe doświadczenia i unikalną wiedzę o rynku usług finansowych, jaką dysponują menadżerowie Open Finance. Kontynuacja będzie dotyczyła dalszego rozwijania współpracy z innymi bankami po stronie dystrybucji produktów kredytowych. Będzie to więc model „open architecture” – platformy otwartej na produkty inwestycyjne i kredytowe wielu banków oraz funduszy inwestycyjnych. W planach jest również rozwijanie własnych produktów bankowych, kierowanych do wybranych nisz rynkowych, intensywny rozwój działalności doradczej i oferty inwestycyjnej.

Docelowo w ofercie „nowego WBC-u” znajdą się: doradztwo finansowe, doradztwo w obszarze nieruchomości, fundusze inwestycyjne i asset management, finansowanie hipoteczne (selektywne), rachunki inwestycyjne, depozyty strukturyzowane, karty kredytowe (w miarę rozwoju działalności). Będzie to oferta adresowana do klientów o wysokich wymaganiach i wyższym niż średni stopniu zamożności.

Open Finance to 17 oddziałów i 93 doradców. Od początku działalności, czyli od maja 2004 wartość złożonych wniosków hipotecznych w bankach sięgnęła ponad 1 mld 290 mln złotych, wartość lokat inwestycyjnych w tym samym czasie to ponad 32 mln 800 tys., a wartość zadeklarowanych kwot w programach regularnego inwestowania to 67 mln 800 tys. złotych. Open Finance oferuje kredyty hipoteczne 23 banków oraz produkty inwestycyjne
16 polskich i zagranicznych instytucji finansowych.

Firmą kieruje trzech dynamicznych menedżerów, którzy doświadczenie zdobywali w Polsce i za granicą: Maurycy Kühn w Morgan Stanley w Londynie
i Nowym Jorku oraz The Boston Consulting Group w San Francisco, Monachium i Warszawie. Jarosław Augustyniak pracował dla KPMG i Siemens Finance w Polsce. Obaj w 2000 r. byli założycielami Expander S.A. - pierwszego doradcy finansowego w Polsce. Krzysztof Spyra swoją ścieżkę zawodową rozpoczął w JP Morgan. Później pracował w Merrill Lynch w Nowym Jorku i Londynie, ostatnio w Fixe Income Derivatives, gdzie odpowiadał za obszar Europy Centralnej i Wschodniej.